Dobry temat fotografii makro: gromada ślimaki, typ mięczaki

Drugą najliczniejszą po stawonogach grupą zwierząt są mięczaki, które zadomowiły się zarówno na lądzie, jak i w wodzie. Mięczaki są bardzo starą formą życia i po raz pierwszy pojawiły się na Ziemi w okresie kambru, czyli około 500 mln lat temu. Wśród mięczaków, najliczniejszą gromadę stanowią dobrze wszystkim znane ślimaki, z których część gatunków wytwarza muszlę, która pełni rolę schronienia w razie złych warunków środowiskowych czy niebezpieczeństwa.

Oficjalna nazwa gromady ślimaki to Gastropoda. Pochodzi ona od greckich słów gaster – brzuch oraz pous – noga. Oznacza to że ślimaki to inaczej brzuchonogi. Lądowe ślimaki roślinożerne żywią się roślinami żywymi, lub martwymi, przy czym większość z nich jest wielożerna. Często jednak ich ulubionym pokarmem są grzyby jadalne, jak i te trujące dla innych organizmów.
1_Maciej_Krzywicki_DSC01015jpg
2_DSC01263_FotorjpgPod względem rozmnażania i rozwoju, ślimaki także wykazują daleko idącą różnorodność. Ślimaki mogą być zarówno rozdzielnopłciowe lub obojnakie. Oznacza to że część gatunków ślimaków ma dwa osobniki dwóch odmiennych płci - męskiej i żeńskiej.  Inne gatunki ślimaków będą obojnacze, co oznacza że wytwarzają zarówno gruczoły męskie i żeńskie w organizmie jednego osobnika. U niektórych gatunków będzie silnie widoczny dymorfizm płciowy.

3_DSC03004_FotorjpgJeżeli chodzi o rozwój osobników, to ten u ślimaków może być zarówno prosty, jak również złożony. Gdy rozwój jest prosty, wtedy forma młodociana jest mniejsza i niezdolna do rozrodu, poza tym niewiele różni się od formy dorosłej. W rozwoju złożonym, który także obserwowany jest u ślimaków, występuje stadium pośrednie - larwalne.
4_DSC02940jpgŚlimaki są bardzo starą formą życia. Ślady kopalne pierwszych przedstawicieli tej gromady pochodzą z okresu kambru, czyli sprzed około 500 mln lat. Różnorodność rozmnażania oraz wielożerność zapewniły im sukces ewolucyjny, który nieprzerwanie trwa pomimo przeobrażeń Ziemi i jej klimatu, w tym cyklów zmian klimatu oraz kilku epizodów wielkiego wymierna gatunków, których nie przetrwały ani wielkie gady, ani plejstoceńska megafauna.

Poniżej krótka fotorelacja z plenerów nad Wisłą. Jeżeli nie ma innych tematów do fotografowania, zawsze pozostają ślimaki.

5_DSC02518_Fotorjpg6_DSC03011jpg7_DSC2145_Fotorjpg8_DSC01335 2jpg