Tarczówkowate: rodzina stawonogów, która opiekuje się swoim potomstwem

Tarczówkowate to rodzina stawonogów, którą dobrze znamy z łąk i ogrodów. Są szeroko rozpowszechnione w Polsce. To gatunki, który masowo poszerza swój obszar występowania na północ wraz z ocieplającym się klimatem. Niestety wiele gatunków to szkodniki upraw.

Co więcej, tarczówkowate zaliczane są do gatunków kosmopolitycznych, które dobrze czują się pod niemal każdą szerokością geograficzną. Choć najliczniej występują w strefie tropikalnej i subtropikalnej, to nadal w Polsce żyje 46 gatunków.

Zamieszkują zwykle miejsca z bujną roślinnością. Preferują lasy liściaste i mieszane, skraje lasów, łąki. Owady te są najczęściej roślinożercami, odżywiającymi się owocami, niedojrzałymi nasionami lub sokami wysysanymi z liści bądź łodyg. Lubi pędy oraz owoce malin i jeżyn. Niektóre gatunki mogą fakultatywnie przechodzić na drapieżny tryb, atakując jaja i larwy owadów.

Tarczówki opiekują się jajami i larwami. Występuje jedno pokolenie w ciągu roku. Samica wiosną składa jaja na zielonych częściach roślin. Wiele gatunków rozpyla w powietrzu drażniącą substancję chemiczną w celu uniknięcia ataku ze strony napastnika, jak dla przykładu odorek zieleniak, którego zobaczycie w galerii, obok innych tarczówkowatych – strojnicy włoskiej i borczyńca owocowego.

1_DSC02024jpg2_Maciej_Krzywicki_DSC2621jpg3_DSC02782 2jpg3_DSC02951jpg4_DSC05052jpg5_DSC02031jpg6_DSC02792 2jpg