Wawrzynek wilczełyko - zwiastun wiosny

Niewysoki i słabo rozgałęziony krzew o zdrewniałych łodygach, który zanim wypuści liście wytwarza kwiaty o różowej barwie, to wawrzynek wilczełyko. Roślina występuje na terytorium całego kraju, choć jest rośliną rzadką. Kwitnie wczesną wiosną, w marcu i kwietniu.

Roślina wybrała sobie trudny, wczesnowiosenny okres kwitnienia, obfitujący w nagłe zmiany pogody, zwłaszcza przymrozki, opady deszczu i śniegu, z którymi wawrzynek nauczył się sobie radzić. Kwiaty wawrzynka, intensywnie różowe, które są bogate w nektar, dostarczają pokarmu pszczołom i motylom dziennym, które pomagają roślinie w zapyleniu. Wawrzynka można spotkać zwłaszcza w lasach i zaroślach, choć nie jest to łatwe, gdyż roślina jest bardzo rzadka. 

Dla człowieka wawrzynek jest rośliną silnie trująca, ale nie dla ptaków. Dla przykładu kosy i kwiczoły mogą zjadać owoce wawrzynka do woli. Podobnie jak kilka innych gatunków ptaków. Owoce zjadają także dzwońce, jarząbki, grubodzioby, czy piegże. Od 1946 r. wawrzynek jest pod ochroną.

Najlepszym sposobem, żeby pomóc roślinie i rodzimym ekosystemom, jest zasadzenie jej w przydomowym ogródku. Nie dość, że wawrzynek, jako roślina krajowa, jest w pełni mrozoodporny, to także ubarwi nasz ogród wczesną wiosną, wabiąc do niego zapylające owady i rzadkie gatunki ptaków. Na pewno jest świetną alternatywą dla egzotycznych roślin, które sadzimy w naszych ogrodach.

2_DSC07883_mjpg3_DSC07831_mjpg1_DSC07887_mjpg4_DSC07926_mjpgWawrzynka spotkałem na bagnie Całowanie, w pobliżu terenów podmokłych.