Kwiaty wczesnowiosenne

Kwiaty wczesnowiosenne naszych lasów to rośliny wieloletnie zaliczane do grupy tak zwanych geofitów. Wyróżnia je to, że okres niekorzystnych warunków przeżywają w formie podziemnych bulw, kłączy i cebuli. Ta zdolność przystosowawcza pozwoliła im zasiedlić najbardziej niekorzystne ekosystemy, zwłaszcza stepy i pustynie. Także w pasie klimatu umiarkowanego, w lasach, gdzie drzewa okrytonasienne zrzucają liście na zimę, te rośliny znalazły korzystne dla siebie warunki życia.

Geofity najłatwiej spotkać w lasach liściastych, w szczególności w grądach i dąbrowach świetlistych. Te drugie, są powstały gdy człowiek intensywnie wypasał zwierzęta hodowlane w lasach. Wtedy to właśnie powstały dąbrowy, bez pasa podszytu, jedynie zbudowane z piętra wysokich drzew i runa leśnego, co stworzyło dogodne warunki do rozwoju roślin wczesnowiosennych.

Wczesną wiosną, zanim drzewa zbudzą się z zimowego snu i wykształcą liście, które skutecznie odetną dostęp światła dla roślin żyjących na poziomie runa leśnego, geofity przechodzą przyspieszony cykl rozwojowy od kwiatu po owoc, by po obumarciu nadziemnych pędów przetrwać w ziemi do kolejnego przedwiośnia w formie nasiona lub podziemnego pędu.

W obrębie geofitów wyróżnia się również pasożyty korzeniowe, które żywią się podziemnymi pędami i korzeniami żywiciela. Dla przykładu łuskiewnik różowy nie zawiera chlorofilu, więc nie przeprowadza fotosyntezy i jest w pełni pasożytem. Pasożytuje na korzeniach drzew i krzewów liściastych. Innymi geofitami naszych lasów są zawilec gajowy – o białych kwiatach oraz zawilec żółty. Na biało kwitnie także szczawik zajęczy. Kokorycz wykształca fioletowe kwiaty, podobnie jak miodunki, czy bluszczyk kurdybanek. Listę popularnych wczesnowiosennych kwiatów zamykają geofity o żółtych kwiatach – ziarnopłon, złoć żółta, śledziennica skrętolistna, czy knieć błotna. Jak nazwa tej ostatniej wskazuje, knieci najlepiej szukać w miejscach podmokłych. Przylaszczek i sasanek niestety nie znalazłem na Mazowszu. Niezwykłą rzadkością są nieliczne stanowiska rośliny, która jest pozostałością po okresie zlodowaceń. To chamedafne północna, roślina z białymi kwiatami w kształcie dzwoneczków, która preferuje podmokłe i widne tereny.

Na spacer w poszukiwaniu geofitów najlepiej wybrać się do Lasów Rembertowskich, lub do rezerwatu im. Króla Jana Sobieskiego (obszar Natura 2000) na terenie warszawskiej dzielnicy Wawer. Innym miejscem, na terenie Warszawy, gdzie znajdziemy bogactwo geofitów jest rezerwat Las Natoliński.


0_DSC08407JPGKnieć błotna

1_DSC07943_mjpgKokorycz

2_DSC08462_mjpgGrądy to miejsca, które geofity upodobały sobie najbardziej.

3_DSC00900_Fotor_mjpgŚledziennica skrętolistna

3_DSC08230_mjpgKokorycz

4_DSC01357_Fotor_mjpgSzczawik zajęczy

5_DSC08475_mjpgZawilec gajowy

5_DSC08586_mJPGKnieć błotna w swoim ulubionym habitacie.

6_DSC01260_Fotor_mjpgMiodunka

7_DSC09964_Fotor_mjpgGeofitów także można szukać w okresowo zalewanych dąbrowach.

7_DSC01241_Fotor_mjpg Miodunka

8_DSC01468_Fotor_mjpgZiarnopłon wiosenny

9_DSC01362_Fotor_mjpgBluszczyk kurdybanek

9_DSC08695_mJPGGrądy bez widocznej warstwy podszytu.

11_DSC07958_mjpgŁuskiewnik różowy

12_DSC08221_mjpgZłoć żółta

13_DSC08347_mjpgChamedafne północna

14_DSC08412_mjpgKnieć błotna z bliska i z daleka.



16_DSC099631_Fotor_mjpg